کابینت ها از کجا می آیند؟!

کابینت ها از کجا می آیند!؟

می پرسم حالا اگر کابینت ما، مدرن و یا هایگلاس نباشد نمی شود؟!

سرش را بالا آورد، به چشمانم نگاه کرد و خیلی محکم و قاطعانه گفت: نه

جواب سؤالم را گرفته بودم، دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی ماند،

هر طور شده باید کابینت آشپزخانه مان، هایگلاس بشود

باید بر خلاف تمام امیال باطنی و ظاهری ام  به خریدش تن بدهم،  آن هم از نوع هایگلاس.

باید بین رابطه ی زناشویی و خرید این کابینت یکی را انتخاب کنم!

هرگز فکرش را  نمی کردم روزی در چنین موقعیت سختی قرار بگیرم!

آخر به این خرید تن خواهم داد  اما نمی دانم  این  بخر بخر ها  از کجا آمده است،  به خصوص کابینت آشپزخانه.

واقعاً  کابینت های آشپزخانه از کجا آمده اند!!

سن و سالی ندارم ولی زمان ما اثری از این کابینت ها نبود!  حداقل  نه به  این شدت  و فقط در حد شبحی از کابینت های فعلی بود. روزها  این ماجرا ذهنم را درگیر کرده بود، این سؤال که واقعاً از کجا سر و کله ی  کابینت آشپزخانه پیدا شده است.

و ما اینچنین به آن وابسته  شده ایم. این سؤال خواب را از چشمانم ربوده بود و رسیدن به جواب این سؤال از نان شب هم  برایم واجب  تر شده بود در نهایت  مرا مجبور ساخت  دست به  تحقیقات میدانی وسیعی بزنم.

تحقیقاتی که روزها وقتم را گرفت و تصمیم گرفتم در اینجا تمام دستاورد هایم را با شما به اشتراک بگذارم. البته همیشه در چنین مواردی پای یک سلیقه در میان است!

سلیقه ای گاه دردسرساز و البته گاهی هم رشد دهنده خواهد بود.

شاید روزی که اولین کابینت ها آن هم در حدود ۱۰۰ سال قبل تولید و به مصرف کننده عرضه می شد، کمتر کسی تصور چنین شرایطی را می کرد، دنیایی پر از رنگ و طرح با تنوعی خیره کننده از مدل های مختلف.

امروزه با کمی قدم زدن و گشت و گذار در فروشگاه های مختلف خیابان سهروردی به راحتی می توان ده ها و بلکه صدها طرح زیبا و حتی زشت! از کابینت آشپزخانه را مشاهده کرد که پاسخگوی نیاز تمامی اقشار هستند.

کابینت وارد می شود

واقعاً تصور می کنید کابینت آشپزخانه از چه زمانی و در چه سالی ابداع و تولید شد؟ کمی فکر کنید! مطمئناً

عده ای می گویند ۵۰ یا ۶۰ سال قبل، اما باید این زمان را تقریباً ۲ برابر کنید. بله کاملاً درست است، اولین کابینت های آشپزخانه  به شکل امروزی، در اوایل قرن بیستم میلادی و ابتدا به صورت کمدهای تکی در آشپزخانه‌ها به کار گرفته شد.

کمدهایی ابتدایی اما بسیار زیبا و بیشتر به رنگ های روشن و شاد، که طرح های متنوعی را شامل می شد. این کابینت ها در اولین سال های ورود خود، طرفداران پر و پا قرصی پیدا کرده و افراد بسیاری در یک مسابقۀ جالب اقدام به تهیۀ مدل های مختلف و نمایش آن به اطرافیان خود می کردند.

مطالب بیشتر:چیدمان داخل کابینت ها به سبک امروزی!

تا پیش از آن، آشپزخانه‌ها دارای کابینت های ثابت و جاسازی شده و محل مشخصی برای اجاق گاز، یخچال و دیگر وسایل آشپزخانه نبودند و اغلب فعالیت‌های صورت گرفته شده در آشپزخانه (مانند آماده‌سازی مواد غذایی، شستن ظروف و…) بر روی میز وسط آشپزخانه انجام می‌شد.  رسمی که بیشتر در کشورهای غربی و آمریکایی مد و متداول بود.

و همین امر جرقه ای در ذهن تولید کنندگان ایجاد کرد تا با ساخت وسیله ای کمد مانند و نصب آن در آشپزخانه، هم تمامی خرده ریزهای موجود در آشپزخانه را جمع و جور کرده و در دل آن جای دهند و هم میز با این کار، میز کار متفاوتی برای انجام امور مختلف ایجاد کرده باشند و اینگونه بود که کابینت متولد شد!

همه چیز ساده بود، ساده تر از آنچه فکرش را بکنید. تصاویری که در زیر به آنها می نگرید بی شک اجداد کابینت های فعلی هستند! اجدادی زیبا و باشکوه، با هیبتی خیره کننده. برخی از این کابینتها، انسان را به یادِ طرح های تاریخی در برخی از آثار باستانی بسیار قدیمی می اندازند! و برخی دیگر دارای حسی زیبا و لطیف هستند.

مطالب بیشتر: کابینت های استیل و زیبایی پر درخشش آنها!

تاریخ پیدایش کابینت در ایران

در حقیقت نمی توان تاریخ و زمان دقیقی از حضور کابینت، در خانه ها و آشپزخانه های ایرانی مشخص کرد.شاید به صورت حدسی و با استفاده از تصاویر و عکس های قدیمی بتوان حدس زد که اولین کابینت ها در چه سالی به ایران وارد و سپس تولید شدند.

اما چیزی که می توان در مورد آن اطمینان داشت اینکه، اولین طرح ها قطعاً توسط افراد متمول و پولدار جامعه وارد شده و در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار گرفته اند. اما بعد از این قشر، چه کسانی دست به تولید زده و کابینت را تولید کرده اند هنوز مشخص نیست و نیاز به تحقیق جامع تری دارد.

قبل از حضور کابینت به شکل امروزی، خانه ها، و آشپزخانه های ایرانی همواره  مجهز به  طاقچه ها  و فرو رفتگی های متعددی بودند که یکی از کاربردهایش برابر بود با کاربرد کابینتهای امروزی یعنی محل نگهداری ظروف. شاید به همین دلیل و بافت سنتی و روح نواز خانه های ایرانی بود که جای خالی کالایی مانند کابینت خیلی احساس نمی شد و مردم به همان شیوۀ سنتی به امور روزمرۀ پخت و پز و شست و شو می رسیدند.

در مورد اولین کابینت ها در ایران، چیزی که به طور قطع می توان گفت این است که در ایران بر خلاف اروپا و آمریکا کابینتهای اولیه از چوب نبوده است، بلکه  اولین کابینت های آشپزخانه های ایرانی اکثراً فلزی بوده اند.

علت استفادۀ بیش از حد اروپایی ها و آمریکایی ها از چوب در ساخت بسیاری وسایل، از جمله لوازم منزل این است که از قرن ها قبل، غربی ها به شدت در پی کاشت درخت و ایجاد جنگل ها مصنوعی و تولید چوب برای مصارف فوق العاده زیاد خود بودند، در نتیجه همیشه چوب یکی از اولین گزینه ها برای تولید بسیاری از وسایل در آن ممالک بوده است، زیرا مواد اولیه یا همان متریال آن به وفور در دسترس شان بوده است.

مطالب بیشتر:چگونه کابینت های قدیمی خود را نو کنیم؟

آشپزخانه بدون کابینت

آشپزخانه بدون کابینت را تصور کنید؟! آشپزخانه ای بدون کابینت! واقعاً تصورش هم نابود کننده است. شما در آشپزخانۀ خود چند دست بشقاب و زیردستی و استکان و لیوان و… دارید؟ تصور کنید بخواهید این حجم از وسایل را داخل آشپزخانه ای بدون کابینت بچینید، اصلاً شدنی نیست.

خب چرا این بحث را مطرح کردیم؟ فقط به این دلیل که بدانیم همین کابینت آشپزخانه چه عنصر فوق العاده مفید و بسیار مؤثری در مرتب شدن و همچنین مشخص شدن جای هر چیزی ست. زیبایی و مرتب بودن آشپزخانه کاربرد مفید و حیاتیِ کابینتها را یادآوری می کند. همچنین علاوه بر آن می توان به کمک کابینتها بهترین دکوراسیون را برای آشپزخانه و منزل ایجاد کرد.

مطالب بیشتر: برای داشتن یک آشپزخانه رویایی چه کاری باید انجام داد؟

کابینت های آینده

همان طور که کابینت آشپزخانه پا به عرصه وجود گذاشت، رشد کرد و مدل های قدیمی خود مثل کابینت های فلزی را از رده خارج کرد، همان طور هم به تکامل خواهد رسید. بی شک کابینتهای آینده  کابینت های باشکوهی خواهند بود. سیستمی همراه با مقادیر زیادی  هوش مصنوعی و سیستم رباتیک و الکترونیکی پیشرفته. درست مانند یخچال های امروزی که از فرم و شکل قبلی کاملاً بیرون آمده و تبدیل به یک ربات هوشمندِ دارای انبوهی از امکانات شده اند.

کابینت آشپزخانۀ آینده، چیزی فراتر از یک شیء برای نگهداری وسایل و خرده ریزهای آشپزخانه و همچنین میز کار خانمها خواهند بود. شاید روزی برسد که حتی کابینتها هم سخنگو باشند و به محض دیدن سوسکی در داخل آشپزخانه با صدایی مهیب، صاحب خانه را از وجود این حشره مطلع کنند!

شاید هم به انواع سنسورها مجهز شده و تخریب و نابودی برخی اقلام غذایی را اطلاع دهند. به هر حال در دنیایی عجیب و غریب و پرسرعت امروز، هیچ چیزی غیرممکن نخواهد بود. غیرممکن هایی که مردمان قرن ها پیش آن را فقط رؤیا و خواب و خیال می دانستند امروزه همگی به واقعیت پیوسته و قطعاً کابینتها نیز از این امر مستثنا نخواهند بود. ما هم مانند شما منتظر می مانیم تا ببینیم چه طرح های خارق العاده و بی نظیری در آینده تولید و عرضه خواهند شد. از هم اکنون آمادۀ شاخ در آوردن هستیم!

مطالب بیشتر:مشکلات آشپزخانه که قبل از طراحی باید بدانیم!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.