طرح های مختلف آشپزخانه با مزایا و معایب آن ها

فرقی نمی کند که بخواهید آشپزخانه ی جدیدی طراحی کنید یا اینکه بخواهید آشپزخانه ی قدیمی خود را بازسازی کنید. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید طرح آشپزخانه تان است. بهترین طرح ...

0 2,680

طرح های مختلف آشپزخانه با مزایا و معایب آن ها

فرقی نمی کند که بخواهید آشپزخانه ی جدیدی طراحی کنید یا اینکه بخواهید آشپزخانه ی قدیمی خود را بازسازی کنید. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید طرح آشپزخانه تان است. بهترین طرح برای شما بستگی به اندازه، شکل فضا، عادات پخت و پز و فضای ذخیره شما دارد. به علاوه در اینجا چند سبک و طرح مختلف از آشپزخانه را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید از آن ها نیز کمک بگیرید.

آشپزخانه ی U شکل

آشپزخانه های U  شکل دارای 3 دیوار است و رایج ترین طرح در آشپزخانه های قدیمی و کوچک هستند. بیایید نگاهی به مزایا و معایب آن بیاندازیم.

مزایـــا

از آنجا که این طرح از سه دیوار فضا استفاده می کند، اولین مزیت آن داشتن فضای ذخیره ی سازی بیشتر است. حتی در یک آشپزخانه ی کوچک هم شما فضای ذخیره ی زیادی خواهید داشت. به علاوه لوازم و کابینت های شما همگی در نزدیکی یکدیگر قرار دارند بنابراین آشپزی برای شما راحت تر خواهد بود. همچنین اگر شما به طرح بسته ی آشپزخانه علاقه داشته باشید این نوع آشپزخانه به راحتی فضایتان را از همدیگر جدا می کند.

معایب

از سویی دیگر بسیاری از مردم فکر می کنند که آشپزخانه های U شکل بسیار تنگ اند و وسایل خیلی نزدیک به هم قرار می گیرند. به همین خاطر ممکن است فضای راحتی برای آشپزی نداشته باشند. به علاوه آشپزخانه های باز بسیار محبوب تر از آشپزخانه های U شکل هستند.

آشپزخانه به همراه جزیره

بسیاری از آشپزخانه ها به صوزت جزیره ای طراحی می شوند.جزیره می تواند هم از لحاظ ظاهر و هم عملکرد گزینه ای عالی برای آشپزخانه باشد. البته فکر نکنید وجود جزیره بدون عیب هم است. چند چیز وجود دارد که باید قبل از هزینه کردن برای جزیره بدانید.

مزایــا

دلیلی که بیشتر مردم از جزیره استفاده می کنند، به دلیل فضای اضافی است که به شما می دهد بیشتر جزیره های دارای کابینت هستندو براحتی با کابینت های اصلی شما هماهنگ می شوند و فضای ذخیره ی بسیاری برای شما به وجود می آورد. به طور کلی جزیره ها فضای ذخیره ی شما را دوبرابر می کنند. به علاوه جزیره ها فقط برای ذخیره سازی نیستند بلکه آن ها فضای زیادی برای آشپزی نیز فراهم می کنند. برخی از خانه ها از جزیره به عنوان صفحه برش نیز استفاده می کنند و یا حتی یک سینک نیز بر روی آن قرار می دهند.

معایب

جزیره ها قیمت گرانی دارند. مصالح و صفحه رویه آن می تواند در قیمت های مختلفی انتخاب شود. نکته بعد محل جزایر  است که معمولا در وسط آشپزخانه قرار می گیرند می توانند راه رفت و آمد را تنگ کنند تغییراسیون با برخی از صاحبان خانه مصاحبه کرده است عده ای از صاحبان خانه با جزیره و فضای بازی که به سمت هال و پذیرایی داشت ابراز ناراحتی می کردنند و به آشپزخانه هایی که دید کمتری به سمت فضای پذیرایی دارند بیشتر خوششان می آید اگر جز این دسته افراد هستید حتما به دیدی که جزایر به سمت هال و پذیرایی دارند توجه کنید.

آشپزخانه های راهرویی

این آشپزخانه ها در دو سمت(روبروی یکدیگر) دارای کابینت و یک راهرو بین آن ها هستند.

مزایــــا

آشپزخانه های راهرویی فضای آشپزی کافی برای شما فراهم می کنند و لوازمتان سازماندهی شده قرار می گیرند. این اشپزخانه ها کاملا چند منظوره هستند. آن ها می توانند باز یا بسته و یا یک سمت دیوار و سمت دیگر بدون دیوار و به صورت جزیره ای دراز باشند. آن ها با هر فضایی به زیبایی هماهنگ می شوند و از هر سانت به سانت فضا استفاده می کنند که این باعث می شود تا برای آشپزخانه های کوچک ایده ای عالی باشند.

معایب

اگر می خواهید یک آشپزخانه ی بزرگ با فضای ذخیره ی زیاد برای قرار دادن تمامی لوازم خود داشته باشید باید بدانید که این آشپزخانه ها بسیار کوچک هستند و بهتر است طرح دیگری را برای فضای خود انتخاب کنید. این آشپزخانه ها بسیار سخت گسترش داده می شوند و اگر در اینده بخواهید آن را گسترش دهید نیاز به فضای اضافی خواهید داشت.

آشپزخانه های L شکل

این اشپزخانه ها از دو دیوار استفاده می کنند که حرف L را تشکیل می دهد. معمولا یک جزیره در وسط فضا قرار دارد اما اجباری نیست.

مزایــا

اگر به فضاهای باز علاقه دارید بنابراین آشپزخانه ی L را دوست خواهید داشت. آن ها برای تمام سلایق مناسب هستند و قلب خانه ی شما را می سازند. علاوه بر این اگر بخواهید در آشپزخانه ی خود جزیره داشته باشید، طراحی L گزینه ی مناسبی است زیرا فضای کافی برای انجام این کار را دارد. هنگامی که یک جزیره نصب می کنید فضای اضافی برای ذخیره سازی و تهیه غذا نیز خواهید داشت.

معایب

اگر شما نخواهید از جزیره در آشپزخانه تان استفاده کنید، طرح L فضای کار کافی برای شما فراهم نخواهد کرد. اگر بودجه ی کافی برای داشتن جزیره ندارید بهتر است از طرح دیگری استفاده کنید.

از آنجا که فضای L شکل گسترده هست، فضای زیادی را مابین سینک و یخچال و گاز باید طی کنید و ممکن است طی زمان برایتان خسته کننده شود. به لطف اندازه ی این آشپزخانه، نیاز به تمیز کردن بیشتری دارید زیرا فضا بزرگتر است و همچنین نیاز به مصالح و لوازم بیشتری دارید بنابراین هزینه ی بیشتری نیز باید صرف آن کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.