چگونه یک آشپزخانه ی کوچک را ساماندهی کنیم؟

هیچ چیز بدتر از یک کابینت شلوغ نیست یا زمانی که غذا را داخل ماهیتابه پر از روغن می ریزید و کفگیر را پیدا نمی کنید. آشپزخانه های شلوغ هم بسیار خطرناک و هم کلافه کنده هستند. آشپزخانه های کوچک ...

0 255

چگونه یک آشپزخانه ی کوچک را ساماندهی کنیم؟

هیچ چیز بدتر از یک کابینت شلوغ نیست یا زمانی که غذا را داخل ماهیتابه پر از روغن می ریزید و کفگیر را پیدا نمی کنید.  آشپزخانه های شلوغ هم بسیار خطرناک و هم کلافه کنده هستند. آشپزخانه های کوچک با فضا های ذخیره کم و فضای کم برای آشپزی به سرعت می توانند به هم بریزند. اما اجازه ندهید که آشپزخانه شما ناامیدتان کند. با اضافه کردن و بهبود بخشیدن به فضای کابینت ها و گسترش نوآوری می توانید از فضای خود به بهترین نحو استفاده کنید تا هر آشپزی از آن فضا لذت ببرد.

فضاهای ذخیره خود را بهینه سازی کنید

 1. از داخل کابینت ها درست استفاده کنید و موارد غیر ضروری را حذف کنید. ابتدا باید از شلوغی فضایتان خلاص شود. داخل یخچال، کابینت ها و حتی کشوهای خود را کامل بگردید و هرچیزی که فکر می کنید استفاده ی زیادی ندارد را کنار بگذارید.
 • هر غذا و لوازمی که از ان استفاده نمی کنید را به دیگران ببخشید.
 • مواردی که به ندرت از آن ها استفاده می کنید را مشخص کنید و آن ها را در یک قفسه دیگر مثلا زیر زمین یا انباری نگه دارید.

 1. مواد غذایی و یا لوازمی که دارای بست بندی بزرگ هستند، از بسته خارج کنید. مواد غذایی را که می خواهید نگه دارید در ظروف بسته، ظروف پلاستیکی و یا ظرف های شیشه ای ذخیره کنید. این ها برای اقلامی مانند برنج، آرد و آجیل و… کاربرد دارند.
 • اگر تشخیص اقلامی سخت است مانند شکر و نمک، روی ظرف آن ها برچسب بزنید.
 • این ظروف پلاستیکی و شیشه ای هم شکل را نیز می توانید از فروشگاه های آنلاین خریداری کنید.

 1. قابلمه ها و درب هایشان را در یک سمت قرار دهید تا در فضای کابینت صرفه جویی شود. اگر بخواهید قابلمه ها و در هایشان را به صورت افقی نگه دارید دسترسی به آن ها سخت می شود. بنابراین از آویز قابلمه و قفسه ی نگه داری درب آن ها استفاده کنید تا دسترسی راحتی نیز داشته باشید.
 2. با اضافه کردن طبقه بین قفسه هایتان فضای ذخیره سازی را افزایش دهید. این کار برای اقلام با ارتفاع کم بسیار مناسب است.
 • می تواند از قفسه های پلاستیکی استفاده کنید. قفسه های قدیمی خود را نیز می توانید بازسازی کنید و ارتفاع آن را تنظیم کنید.

از فضاهای عمودی استفاده کنید

 1. از سطوح عمودی می توانید برای ذخیره و آویختن وسایل استفاده کنید. مثلا در فضاهایی مانند این عکس می توانید لوازمتان را آویزان کنید. دیگر فضاهایی که می توانید استفاده کنید:
 • دیوار پشت سینک
 • اطراف کابینت
 • دیوار آشپزخانه
 • داخل درب کابینت

 1. از یک جای مخصوص برای اسکاچ و شوینده استفاده کنید. آن را در نزدیکی سینک قرار دهید تا در دسترس تان باشد. می توانید این قفسه را به دیوار نصب کنید و یا کنار کابینت قرار دهید.
 • هرگز چیزی را به دیوار نچسبانید. ابتدا برای اینکه از ایمنی کار مطمئن شوید .
 • اگر خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید، از فروشگاه های فنی آنلاین کمک بکیرید تا کسی را برای شما بفرستند.

 1. یک قفسه برای خشک کردن ظروف نزدیک سینک خود قرار دهید. سینی های خشک کن قدیمی فضای زیادی از پیشخوان را اشغال می کردند اما در اینجا با این طراحی عمودی بر روی دیوار فضای بسیاری آزاد خواهد شد.
 • شما این قفسه های دیواری را می توانید از ایکیا تهیه کنید.
 • نگران ریختن آب بر روی میز خود نباشید. یک حوله کوچک رنگی در زیر این قفسه آویزان کنید تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.
 1. یک نوار مغناطیسی برای نگه داشتن چاقو نصب کنید.با قرار دادن چاقوها در اینجا دیگر کشوهایی که برای نگه داری چاقو از آن استفاده می کردید آزاد می شود
 • نوار مغناطیسی را روی دیوار کاشی نصب نکنید زیرا آن را خراب می کند.
 • هرگز از چسب یا مواد دیگر برای نگهداری آن بر روی دیوار استفاده نکنید زیرا نوار همرا با جاقو سقوط خواهد کرد.
 1. قابلمه ها و تابه ها را بوسیله قلاب آویزان کنید. اگر توجه کنید تقریبا همه ی آنها یک سوراخ در انتهای دسته ی خود دارند که این سوراخ اجازه می دهد تا مستقیما از روی قلاب آویزان شوند که این قلاب ها را براحتی می توانید به دیوار وصل کنید.
 • این قلاب ها را می توانید از فروشگاه های سخت افزاری کابینت در خیابان سهروردی شمالی در تهران خریداری کنید. اگر انتهای دسته ی قابلمه یا تابه ی شما سوراخ ندارد آن را با دریل سوراخ کنید سپس براحتی آن را آویزان کنید.
 • حواستان باشد آن را در کنار گاز خود قرار دهید تا براحتی در دسترس باشند.
 1. یک صفحه با میخ های متصل بر روی آن روی دیوار نصب کنید. این صفحه ها در صرفه جویی فضا بسیار موثرند. این صفحه به شما اجاز می دهد تا به راحتی لیوان ها ی خود را به آن آویزان کنید و حتی به خاطر حفره هایی که دارد قابلیت تنظیم نیز دارد. این صفحه را می توانید بر روی دیوار یا درب داخل کابینت نصب کنید.
 • برای خرید این نیز می توانید از فروشگاه های سخت افزاری کابینت کمک بگیرید.
 1. می توانید یک دستگیره برای قرارگیری حوله به دیوار یا درب کابینت نصب کنید. شما می توانید در بسیاری از فروشگاه های لوازم خانه دستورالعمل نصب آن ها را دنبال کنید و همیشه به یاد داشته باشید جای پیچ را با دریل باید سوراخ کنید.
 • سمت کناری کابینت ها جای مناسبی برای این حوله ها است.
 1. یک قفسه ی عمودی طراحی کنید تا فضای کابینت خود را از ادویه آزاد کنید. این قفسه را به راحتی می توانید بر روی دیوار نصب کنید تا باعث راحتی کار شما شود. ادویه ها خوش رنگ تان را در کابینت نگه ندارید. یک قفسه ی سنتی چوبی و یا یک بار مغناطیسی برای ادویه ها روی یخچال را انتخاب کنید.می توانید مطلب آشپزخانه و جای ادویه را هم بخوانید
 2. یک سبد را در آشپزخانه آویزان کنید و میوه و سبزیحات خود را در آن قرار دهید. قلاب آن را در سقف نصب کنید و سبد را از آن آویزان کنید. شما باید قسمتی از سقف را که تیر آهن ندارد با دریل سوراخ کنید تا بتوانید قلاب را در آن قرار دهید.
 3. از فضای بالای کابینت استفاده کنید. اجازه ندهید این فضا هدر برود. می توانید وسایلی که به ندرت از آن استفاده می کنید در آنجا و در سبد های یک شکل قرار دهید.می توانید مطلب با فضای خالی بین کابینت های بالایی و سقف چه باید کرد؟ را نیز گوش کنید

دکورها و مبلمان هایی با عملکرد بالا طراحی کنید

 1. از راه حل قفسه های باز استفاده کنید. آشپزخانه های کوچک فضای زیادی برای کابینت ندارند. اما شما می توانید با راه حل هایی مقرون به صرفه فضاهایی برای ذخیره سازی بیشتر خلق کنید. این قفسه های باز را می توانید از فروشگاه های به راحتی خریداری کنید، اگر نه خودتان می توانید آن را بسازید.
 1. یک صفحه برش به آشپزخانه ی خود اضافه کنید. صفحات چوبی زیبا و دارای عملکرد مناسب هستند. صفحه ای که طول آن از سینک شما بزرگتر باشد را انتخاب کنید تا بتوانید هنگام استفاده آن را بر روی سینک خود قرار دهید.
 2. یک میز باریک برای آماده سازی غذا قرار دهید. میزی با ارتفاع پیشخوان خود انتخاب کنید. این میز برای شما مانند یک جزیره عمل خواهد کرد و هنگام آماده سازی غذا مفید خواهد بود. برخی از این میزها دارای کابینت و با قفسه های باز هستند که باعث ایجاد فضای ذخیره ی بیشتر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.