چطور از کنج آشپزخانه بهتر استفاده کنیم؟

در آشپزخانه های L یا U شکل، اغلب یک سوال مطرح می شود: با فضای کنجی در گوشه کابینت ها چه کنیم؟ فضاهای کنجی آشپزخانه می توانند مکان ذخیره زیادی داشته باشند، اما وسایلی که در آنجا قرار می گیرند ...

0 1,339

چطور از کنج آشپزخانه بهتر استفاده کنیم؟

در آشپزخانه های L یا U شکل، اغلب یک سوال مطرح می شود: با فضای کنجی در گوشه کابینت ها چه کنیم؟

فضاهای کنجی آشپزخانه می توانند مکان ذخیره زیادی داشته باشند، اما وسایلی که در آنجا قرار می گیرند اغلب به راحتی قابل دسترس نیستند. دستگاه آمیوه گیری و یا تستر را اگر در آنجا قرار دهید ممکن است به راحتی نتوانید هر روز از آن استفاده کنید، چون سخت است که هر دفعه آن را از عمق گوشه ی کابینت بیرون بکشید. با این حال راه حل هایی وجود دارد تا بتوانید از گوشه های کابینت خود بهتر استفاده کنید. اینجا در تغییراسیون با برخی ازآن ها آشنا خواهید شد.

  1. مدل قفسه های دوار

شاید کلاسیک ترین راه برای گوشه ی کابینت، قفسه هایی ساده و چرخان دایره ای شکل باشد که امکان دسترسی به هر طرف را فراهم می کند. آن ها دارای دو فرم می باشند، فرم اول همانطور که در اینجا نشان داده شده است داخل کابینت قرار می گیرد و به دور نقطه ای ثابت در چرخش است، با در گوشه ای که با دو لولا باز می شود.

 این قفسه ها 100% فضا را نه، اما درصد بالایی از آن را قابل استفاده می کنند و فقط مقدار بسیار کوچکی از فضا در آنجا بی استفاده می ماند. یک عیب این مدل این است که هر دفعه باید به سمت راست چرخیده شود، برخی مردم فکر می کنند که این هزینه نسبت به کارایی آن زیاد است و برخی فکر می کنند که این کار کلا مزاحمت ایجاد می کند. بنابراین در نهایت به سلیقه ی فردی هر شخص بستگی دارد.

در فرم دوم می توانید در را به قفسه های دوار وصل کنید تا با چرخش آن بتوانید به وسایل دسترسی داشته باشید و بعد با چرخشی دیگر در را ببندید در این حالت در با یک حرکت باز یا بسته می شود. فقط از مکانیزم در مطمئن شوید تا در نقطه ی درستی قرار گیرد.

در این مثال از یک هشت ضلعی به جای دایره استفاده شده است تا بتوان از مقدار فضای بیشتری بهره ببرد این هشت ضلعی هم همانند دایره چرخان است

  1. قفسه های متحرک

قفسه های متحرک تفاوت اندکی با مدل قبل دارند، این قفسه ها از کابینت خارج می شوند (به جای چرخیدن در کابینت) تا اجازه ی دسترسی بیشتری به قفسه را به شما بدهند.

بسیاری از سیستم های مدرن دسترسی بیشتری را در اختیار تان قرار می دهد. مانند این مثال که کل قفسه از کابینت بیرون آمده است و هر قفسه بطور جداگانه عمل می کند و وابسته به یکدیگر نیستند.

این مدل قفسه ها خاص و کمی عجیبی هستند اما مانند این عکس به شما اجازه می دهند که لوازم به راحتی و بدون هیچ زحمتی از کابینت بیرون آیند و برای لوازم بزرگ مانند مخلوط کن، آبمیوه گیری و قابلمه های بزرگ بسیار مناسب است.

  1. سیستم های متحرک پیشرفته

سیستم های متحرک پیشرفته تر، با استفاده از قفسه های مستطیلی چندگانه متصل به مجموعه ای از لولا اجازه می دهند تا از حداکثر فضا استفاده کنید و دسترسی به آن ها نیز بسیار راحت است.

در این مدل ابتدا قفسه ی اول متصل به درب بیرون می آید و دیگری به دنبال آن کشیده شده و به هدایت می شود. این طرح شاید هزینه ی بیشتری نسبت به طرح های قبل داشته باشد اما ارزشش را دارد زیرا می توانید از هر سانت فضای خود استفاده ی بهینه ببرید.

  1. کشوهای زاویه دار

کشوهای زاویه دار، آن ها به راحتی به داخل و بیرون می روند و یک فضای ذخیره در زاویه 45 درجه را ارائه می دهند.

با توجه به جنس کابینت شما، یک سطح زاویه دار ساخته می شود. این کشو به شما اجازه می دهد تا فضای گوشه آشپزخانه شما که به شکل L است فرم خود را داشته باشد و همچنین به راحتی به کشو نیز دسترسی داشته باشید.

این کشوها برای اقلام کوچک بسیار پر کاربرد هستند و مکان خوبی برای لوازم پخت و پز چاشنی های فصلی و قاشق ها و چاقوها و …. است

  1. کابینت سراسری

راه حل دیگر به جا استفاده از کشوهای کوچک و یا کابینت های هوشمند، استفاده از یک کابینت بلند سراسری است. این طرح فضای پیشخوان شما را کاهش می دهد، اما برای نگهداری کالاهای خشک و یا وسایل بسیار مناسب است.

کابینت های عمیق و بزرگتر، دسترسی شان به داخل راحت تر است و البته فضای بیشتری را نیز اشغال می کند. اگر فضای آماده سازی غذا در آشپزخانه تان کافی است، حتما به دنبال این کابینت های سراسری بروید

  1. کابینت کنج شیشه ای

اگر شما ترجیح می دهید که اقلامی مانند ظروف رنگی یا کریستال در کابینت  کنجی بیشتر دیده شوند می توانید در دو طرف آن از درب شیشه استفاده کنید تا قابل دید باشند. این باعث می شود تا لوازمی که در گوشه قررا دارند از دیدتان دور نمانند.

  1. قفسه های زاویه دار

استفاده از قفسه در قسمت بالایی  و گوشه آشپزخانه باعث می شود تا آشپزخانه تان ظاهری جذاب داشته باشد و به شما این امکان را می دهد تا بشقاب غذاخوری، کاسه های صبحانه، کتاب آشپزی و دیگر لوازم ضروری مورد استفاده تان را در آنجا قرار دهید. این کار از از ایجاد گوشه های تاریک جلوگیری می کند و به شما اجازه می دهد تا  یک دکور جذاب با سلیقه ی خود را در آن بچینید.

این آشپزخانه در تصویر زیر دارای قفسه های باز در گوشه است و فضا دارای یک ظاهر بی نظیر با طرحی سنتی می باشد. قفسه های چوبی با کابینت های سفید ترکیب شده و طراوت و گرمای طبیعی را به محیط ارائه می دهد.

  1. طرح میز در گوشه

به جای اینکه همیشه در گوشه آشپزخانه به فکر ایجاد کابینت باشید راه دیگری نیز وجود دارد:

قرار دادن یک میز در گوشه ی فضا بسیار مفید است. اگر شما به یک مکان برای استفاده از لب تاپ، یک فضای کار، دارید این مکان می تواند برای شما بسیار مناسب باشد.

می توانید از یک چهارپایه برای نشستن استفاده کنید و در مواقعی که نمی خواهید آن را در فضای زیر میز قرار دهید.و در قفسه های باز بالای میز هم می توانید برای لوازمی مانند ماشین حساب و .. بکار ببرید

  1. استفاده از سینک

شما می توانید در کنج آشپزخانه لوله کشی انجام دهید و سینک خود را در گوشه ی آشپزخانه قرار دهید.

این کار فضای بیشتری به کابینت زیر سینک می دهد زیرا لوله کشی در قسمت انتهای کنج انجام می شود و جلوی آن فضایی خالی به شما می دهد که می توانید برای گذاشتن وسایل و سطل زباله از آن استفاده کنید و همین طور فضای کار در این حالت برای شما بسیار بیشتر خواهد بود

ترکیب این طرح با یک پنجره در بالای سینک می تواند یک آشپزخانه ایده آل و رویایی باشد.

مطالعه بیشتر در مطلب:سینک های کنجی و جنس آنها!

  1. کابینت تک یا کشو

در قسمت کنج کشوها به خوبی جوابگو نخواهند بود، زیرا داخل کشوها اساسا مستطیلی شکل است و این طرح دارای زاویه است. در این عکس، گوشه های کشو فضای غیر قابل استفاده ای است ولی خود کشوها به راحتی قابل کاربرد است با این وجود ما به شما داشتن کابینت در کنج را به جای کشو پیشنهاد می کنیم زیرا در این حالت شما می توانید از کل فضا استفاده بهینه تری داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.