مشکلات آشپزخانه که قبل از طراحی باید بدانیم!

وقتی صحبت از طراحی آشپزخانه می شود، بسیاری از طراحان با گله و شکایات مشتری ها از اینکه بعضی چیزها خراب شده ویا کارایی خوبی ندارد و ... دست و پنجه نرم می کنند. با این حال بسیاری از ...

0 420

مشکلات آشپزخانه  که قبل از طراحی باید بدانیم!

وقتی صحبت از طراحی آشپزخانه می شود، بسیاری از طراحان با گله و شکایات مشتری ها از اینکه بعضی چیزها خراب شده ویا کارایی خوبی ندارد و … دست و پنجه نرم می کنند. با این حال بسیاری از این مشکلات تکراری است و به این دلیل است که این آشپزخانه ها با توجه به نیاز مشتریان طراحی نشده است.

استخدام یک طراح خوب بدان معنی است که از شما سوالاتی در مورد شیوه ی زندگی تان بپرسد و اینکه این شیوه زندگی چه تأثیری در برنامه آشپزی شما دارد. بنابراین قبل از صحبت با یک طراح حرفه ای آشپزخانه، خود را برای پاسخ به سوالاتی که رایج ترین مشکلات آشپزخانه است، آماده کنید.

  • کمبود فضای ذخیره سازی

برنامه ریزی ضعیف در آشپزخانه ها منجر به بروز مشکلاتی می شود و در اکثر موارد: شامل کمبود فضای کابینت هاست که سبب عامل شلوغی و سردرگمی در آشپزخانه است.

اگرچه در آشپزخانه های کوچک به دنبال قفسه و کابینت های دیواری اضافه هستیم تا وسایل بیشتری در آنها جای دهیم ولی گاهی فقط نیاز به برنامه ریزی داریم برنامه ریزی دقیق و خلاقانه آن هم قبل از چیدمان وسایل و یا حتی قبل از بازسازی و یا ساخت کابینت ها، تا از فضای موجود بتوانیم به بهترین شکل استفاده کنید.

همچنین چندین گزینه ی ذخیره سازی هوشمندانه نیز وجود دارد مانند کشوها و یا قفسه های مخفی ادویه و بسیاری از گزینه های دیگر که مخصوص لوازم برقی و ظروف طراحی شده اند.

مطلب بیشتر: جای ادویه جات در آشپزخانه کجاست؟

  • طرح بندی نامناسب

یک آشپزخانه با طرحی نامناسب، برای مالک خوشایند نخواهد بود و به یک فضای غمگین و غیرکاربردی به مرور زمان تبدیل خواهد شد. به یاد داشته باشید که آشپزخانه ی شما باید نیازهای شما را برطرف سازد. اما برای اینکه این اتفاق بیافتد طراح شما باید سوالاتی در مورد سبک زندگی تان، عادات شما و نیازهای آشپزخانه تان، و همچنین تعداد افراد خانه و سبک غذایی شما پرس و جو کند.

تمام این اطلاعات برای اینکه طرح مناسبی برای آشپزخانه ی شما طراحی شود حیاتی است.

  • فضای کمِ میزکار

میزکار برای هر فعالیتی که در آشپزخانه انجام می شود، یک عنصر مورد نیاز است. بنابراین می بینید که چقدر چیدمان و کاربردی بودن فضا مهم است؟ در طول طراحی بسیار حائز اهمیت است که در مورد تمام راه هایی که چگونه می خواهید از میزکار خود استفاده کنید، فکر کنید.

به عنوان مثال، شما ممکن است به فضایی برای بیش از یک نفر در هنگام آشپزی نیاز داشته باشید، یا فضایی برای نشستن در کنار شریک تان و صحبت کردن در حالیکه آشپزی هم می کنید و یا شاید دوست داشته باشید هنگام آشپزی بر انجام تکالیف فرزندتان نظارت داشته باشید پس شما نیاز به فضایی برای انجام تکالیف فرزندتان دارید و….

مطلب بیشتر: نیمکت آشپزخانه، خانواده را دور هم جمع می کند!

  •  جریان ترافیکی

آیا به آشپزخانه خود زمانی که مهمان دارید نگاه کرده اید؟ غالبا همهمه ای در هنگام سرو غذا در آن به وجود می آید؟

آیا راهی وجود دارد که بتوان از این همهمه کاست؟ بله راه های مختلفی در طراحی و چیدمان و محل قرار گیری وسایل وجود دارد که می تواند از این جریان ترافیکی بکاهد.به عنوان مثال بهتر است آشپزخانه خود را تفکیک بندی کنید بخشی را برای آشپزی اختصاص دهید(گاز و سینک) و در بخش دیگر یخچال را بگذارید و ترجیحا یخچال را در نزدیکی ورودی آشپزخانه قرار دهید تا اعضای خانواده و هر شخص که نیاز به استفاده از آن دارد بتوانند بدون ورود کامل به آشپزخانه از آن استفاده کنند.

  • نحوه ی قرارگیری لوازم

بسیار مهم است تا لوازم و دستگاه های آشپزخانه جایی قرار گیرند که براحتی قابل استفاده باشند. به عنوان مثال باید فضای کافی بین دستگاه های مختلف و وسایل ها فاصله وجود داشته باشد، بنابراین درب ها و کشوها می توانند بدون اینکه مانع یکدیگر شوند، باز شوند. برای حداکثر سهولت در استفاده و در صورت امکان، درب دستگاه ها و لوازم ها باید با توجه به فضای موجود در آشپزخانه طراحی شوند.

  • تهویه ی مناسب

اگر نمی خواهید لباس ها،فضای خانه و مبلمان تان بوی غذا بگیرد از تهویه ی مناسب استفاده کنید.

بهترین مدل و کیفیت هودی را که می توانید انتخاب کنید و مطمئن شوید که سایز مناسبی را برای آشپزخانه شما دارد. کیفیت بهتردر هود سبب صدای کمتر و احتمال شکستگی و تعمیر کمتر را برای شما دارد. به ویژه صدایی که تولید می کند بسیار مهم است مخصوصاً اگر آشپزخانه ی شما باز باشد.

مطلب بیشتر:چه مدل هودی با آشپزخانه شما هماهنگه!

  •  زباله، خارج از دید

اینکه فضایی برای زباله در آشپزخانه وجود دارد به این این معنا نیست که باید بیش از حد پر شود. اغلب اوقات این فضاها بسیار کوچک هستند و سریع پر می شوند، بنابراین نیاز به تمیز کردن همیشگی دارند. و مشکل رایج دیگر این است که هیچ قانونی برای جداسازی زباله های قابل بازیافت در منازل مسکونی نداریم.

این مشکل معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که طراح نیاز مشتری را درک نکرده است و نمی داند تعداد افراد خانواده چند عدد است و چه مقدار زباله تولید می شود و یا اهل خانه  چقدر به مسأله ی بازیافت اهمیت می دهند.

نصب یک جای مخصوصِ زباله با ظرفیت بیشتر، مخزن های جداگانه برای انواع زباله ها، و یا  داشتن قسمتی جدا برای ضایعات، همه راه حل هایی موثر در طراحی این فضا برای آشپزخانه ها می باشد.

  • کمبود روشنایی

نورپردازی در آشپزخانه بسیار مهم است، زیرا نورها مستقیماً بر روی فضاهایی مهم مانند میزکار، گاز و سینک تسلط دارند. نور میزهای کار برای آماده سازی غذا، در زیر کابینت های بالایی قرار می گیرند، بنابراین با نور نواری اضافی بریدن، خرد کردن و بقیه مراحل آماده سازی غذا بسیار راحت تر خواهد بود.

شما همچنین می توانید یک چراغ بالای جزیره ی خود قرار دهید تا بتواند نورهای دیگر فضا را پوشش دهد.

  • کلیدها و پریزها به خوبی طراحی نشده اند و تعداد آنها کم است

در بسیاری از موارد، شما متوجه می شوید که کلیدها و پریز ها جایی که شما نیاز دارید نیستند. درست است که هر کدام از ما به طور متفاوتی از آشپزخانه ی خود استفاده می کنیم، به همین دلیل شما به طراحی نیاز دارید که شرایط زندگی و علایق شما را بداند و طرحی مطابق آن برنامه ریزی کند.

البته محدودیت هایی به دلیل امنیت و ایمنی وجود دارد، که شما باید فاصله ی کلید و پریزها را تا سینک و گاز رعایت کنید. بااین حال طراح شما باید بتواند با توجه به این توصیه ها تعداد مناسبی از کلیدها و پریزها را برای شما در نظر بگیرد

  • سبک آشپزخانه

سلایق در حال تغییر هستند، این را هنگام برنامه ریزی برای آشپزخانه ی به یاد داشته باشید. البته این بدان معنی نیست که نباید سبک مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید اما اضافه کردن آن ها به صورت لوازم جانبی  و مبلمان (که ساده تر و به مراتب ارزان تر و قابل تغییر در آینده هستند) کم هزینه تر از وسایل ثابت، لوازم و میزکار در آشپزخانه می باشد.

بله همه ما به دنبال ظاهری چشمگیر برای آشپزخانه ی خود هستیم، اما بسیاری از ما فضایی را می خواهیم که بتواند سال های زیادی ما را راضی نگه دارد. بنابراین همیشه به جلو نگاه کنید و در نظر بگیرید که آیا در 5 یا 10 سال آینده نیز از طرح تان لذت خواهید برد؟

مطلب بیشتر: ایده هایی شیک که نمی توانید آن ها را نادیده بگیرید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.