تور خانه من: آپارتمانی بسیار کوچک و چیدمان آن!

مالك این آپارتمان ۷۰ متر مربعی عاشق مهمانی‌‌دادن و پذیرایی از مهمانان است، بنابراین باید ضروریات یك آپارتمان بزرگ را در این فضای كوچك به وجود می‌آورد.طراحان این خانه...

0 233

 تور خانه من: آپارتمانی بسیار کوچک و چیدمان آن!

فضاهای کوچک: مالك این آپارتمان ۷۰ متر مربعی عاشق مهمانی‌‌دادن و پذیرایی از مهمانان است، بنابراین باید ضروریات یك آپارتمان بزرگ را در این فضای كوچك به وجود می‌آورد.طراحان این خانه  سریعا متوجه شدند كه تقسیم‌كردن این خانه به فضاهای كوچك‌تر آن را كوچك‌تر از حالت فعلی خواهد كرد. پیشنهاد مالك،الهام بخش آن ها بود: یك فضای توكار كه شامل یك كمد، یك تخت‌خواب، و یك میز است، و نیز تقسیم‌كردن خانه به فضاهای فعال و راحت.

معمولا افراد به تخت‌خواب‌هایی علاقه دارند كه وقتی به آن نیازی نیست تا شود. طراحان سعی كردند كه فضای استراحت را به فضای نشیمن تبدیل كنند. آن‌ها دوست نداشتند كه همانند همه تخت‌خواب‌های تاشو هنگام بسته‌بودن تخت پشت آن معلوم باشد به همین دلیل یك در گردان بزرگ طراحی كردند. این در، تخت‌خواب را هنگامی كه به آن نیازی نبود پنهان می‌كرد و وقتی تخت‌خواب باز بود تبدیل به دیواره‌ای میان فضای استراحت و فضای نشیمن می‌شد.

از آن‌جایی كه مشتری به یك كمد، میز كناری، و قفسه‌ای برای نگهداری از كتاب‌ها نیاز داشت، سریعا ایده قفسه‌های توكار در داخل دیوار پشتی تخت‌خواب نمایان شد. این دیوار تنها دیواری بود كه امكان استفاده از آن بود و می‌شد آن را در پشت تخت‌خواب پنهان كرد. یك فضای سه‌طبقه در بالای تخت ایجاد شد و این امكان را به مالك داد تا وسایل مورد نیاز خود را در آن قرار دهد.

در گردان نه تنها نقش دیواره‌ای میان فضای استراحت و فضای نشیمن را بازی می‌كرد، بلكه فضایی مسطح به وجود می‌آورد كه می‌شد از آن به‌عنوان میز یا بار استفاده كرد.كلیت خانه تركیبی از وسایلی از برندهای مختلف بود. طراحی دقیق این فضا به دلیل اندازه و كاركردهایش نه‌تنها ضروری بود، بلكه باید از كارایی كمد بزرگ موجود در آن اطمینان حاصل می‌شد. «فرایند طراحی كمد بزرگ نیازمند مدل‌سازی‌های كامپیوتری بسیار دقیق بود تا از كاركرد صحیح در گردان و تخت‌خواب تاشو اطمینان حاصل شود.»

این خانه اكنون به فضاهای هم‌پوشان تقسیم شده است. آشپزخانه در جلوی آپارتمان و فضای استراحت در میانه آپارتمان واقع شده‌اند. فضای غذاخوری زمانی نمایان می‌شود كه تخت‌خواب بسته است. با باز و بسته‌كردن در گردان می‌توان میزان خصوصی یا عمومی بودن فضای نشیمن را تغییر داد.وقتی در گردان بسته است، فضای زیادی در خانه به وجود می‌آید و فضای كافی برای استفاده از میز غذاخوری یا دیگر ابزار تفریحی به وجود می‌آید.یكی دیگر از دغدغه‌های شركت نورپردازی آپارتمان بدون استفاده از چراغ های بزرگ و مشخص بود. به همین دلیل از تعدادی مهتابی‌ در بالای كمد بزرگ نصب شد كه بازتاب نور آن‌ها در سقف نور ملایمی ایجاد می‌كرد و به این طریق كل فضا روشن می‌شد.

قفسه‌های طراحی شده در پشت كمد فضای كافی برای نگهداری از كتاب‌ها و فیلم‌ها را فراهم می‌كند. پنل تاشو در هنگام نیاز نقش میزی برای فضای نشیمن را بازی می‌كند. پنجره مشبك بالای این پنل امكان ورود نور مورد نیاز را به وجود می‌آورد و وقتی مهمانان خواب هستند می‌توان آن را بست تا مزاحمتی از طرف كسانی كه در فضای نشیمن نشسته‌اند برای آن‌ها ایجاد نشود.  یكی از چالش‌های بزرگ این پروژه انتقال قطعات از پیش ساخته كمد به داخل آپارتمان از طریق آسانسور قدیمی و راه‌پله بسیار كوچك آن بود. به همین دلیل طراحان این كمد بزرگ را در قطعه‌های بسیار كوچك ساختند و كلیت آن را در داخل خانه سر هم كردند.

مطالب بیشتر:تور خانه من: خانه ای رنگی با بودجه کم!

رنگ آبی روشن كمد بُعد متفاوتی به فضا داده است. «ما به‌دنبال رنگی شاد و جذاب بودیم و مطمئن بودیم كه خاكستری و سفید خیلی كسل‌كننده خواهند بود. به نظرمان آمد كه یك رنگ تیره اشباع می‌تواند تاثیر بسیار خوبی در فضا بگذارد زیرا این آپارتمان از نور طبیعی خوبی بهره می‌برد. رنگ آبی در طول روز تغییرات زیادی می‌كند. گاهی بسیار روشن است و گاهی تیره و تاریك می‌شود.»

فضای آشپزخانه هم جزئی از فرایند بازسازی بود. وسایل مختلفی هم‌چون یك ماشین ظرف‌شویی، یك مایكروفر، و تعدادی قفسه به این فضا اضافه شدند. طراحی كابینت‌ها بسیار مدرن بود تا مكملی برای دكور الكتریكی این خانه باشند.

یك اجاق گاز كوچك در انتهای آشپزخانه قرار گرفت. دو كابینت زیر پیش‌خان تبدیل به محلی برای قرارگیری یك یخچال شدند. و در قسمت انتهایی كمد آبی‌رنگ قفسه‌هایی از جنس چوب درخت گردو و استیل ضدزنگ برای نگهداری از وسایل آشپزخانه نصب شد.

مطالب بیشتر: تورخانه من:راحتی و آرامش در این ویلا غوغا می کند!

بارهای آلومینیومی در فضای بیرونی كمد قرار گرفته‌اند و هنگام نیاز باز و بسته می‌شوند. شركت طراحیبه دقت محل قرارگیری آن‌ها را طراحی كرد تا در هنگام باز و بسته بودن در بهترین فضای ممكن آپارتمان قرار گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.