آشپزخانه ها چطور ما را مریض می کنند؟!!

آشپزخانه ها معمولا قلب منازل ما هستند و فضایی برای جمع آوری و آماده سازی غذاها محسوب می شوند، با وجود این ممکن است در آشپزخانه در کنار غذاهای سالمی...

0 31

آشپزخانه ها چطور ما را مریض می کنند؟!!

آشپزخانه ها معمولا قلب منازل ما هستند و فضایی برای جمع آوری و آماده سازی غذاها محسوب می شوند، با وجود این ممکن است در آشپزخانه در کنار غذاهای سالمی که مصرف می کنیم خطرات زیادی نیز وجود داشته باشد که بروز بیماری را در ما افزایش دهد، که گاهی دستگاه گوارش ما را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی نیز می تواند حتی سبب مرگ ما شود. وقت آن رسیده که با هم در این مقاله از تغییراسیون عادات مختلف را در آشپزخانه بررسی کنیم و بعضی از آنها را تغییر دهیم.

  1. شستشو گوشت و مرغ در سینک

شستن گوشت و مرغ در داخل سینک سبب رها شدن تعداد زیادی باکتری از گوشت و مرغ به سمت سینک میشود و پس از این کار سینک شما مملو از باکتری های متعدد است پس قبل از شستن ظرف در آن و یا شستشو مواد غذایی دیگر حتما آن را ضد عفونی کنید این کار را می توانید با مایع ظرف شویی و یا با شوینده های مخصوص ضدعفونی کننده سینک انجام دهید، حواستان باشد که شما در هنگام مصرف گوشت و یا مرغ به دلیل آنکه شما آن را می پذید بسیاری از باکتری ها در این مرحله کشته خواهند شد.

مطالب بیشتر: تور خانه من: در این آشپزخانه هر وسیله سر جایش است!

  1. خرید مواد تازه

همه ما تجربه خراب و یا فاسد شدن مواد غذایی را در داخل آشپزخانه خود داریم حال چه کار کنیم که این مواد فاسد شده به ما آسیب نزنند:

  • به هیچ عنوان هر گونه موادی که بو و ظاهر آن عوض شده را تست نکنید تا از فاسد شدن آن خبر دار شوید، بهتر است آن را دور بریزید
  • از موادی که به صورت کنسرو هستند تا جای ممکن استفاده نکنید ولی اگر مجبورید کنسروی را انتخاب کنید که شکل ظاهری آن کاملا سالم و بدون زنگ زدگی باشد
  • از موادی که یخ زده و در بسته بندی های غیر قابل دید هستند خودداری کنید.

مطالب بیشتر:صفحه کار آشپزخانه از جنس کاشی،،، مگه میشه؟!!

  1. دستمال آشپزخانه

دستمال و یا حوله آشپزخانه بهترین راه برای خشک و تمیز کردن است و راهی مناسب برای صرفه جویی در مصرف دستمال کاغذی….

اما، آن را زود به زود بشویید!!

تحقیقات نشان داده است که دستمال آشپزخانه مملو از باکتری است و باید مکررا شسته شود و یکی از بهترین راه ها برای حفظ سلامت در محیط آشپزخانه جدا کردن دستمال برای مصارف مختلف است مثلا دستمال شستن میوه ها، آماده سازی غذا، شست و شو و تمیز کردن می تواند از هم جدا باشد.

مطالب بیشتر: چطور ریل IKEA را بر روی کاشی نصب کنیم که کاشی نشکند؟

  1. تخته برش

تخته هایی که در آشپزخانه برای بریدن گوشت، مرغ، سبزیجات و… استفاده می شوند کار ما را بسیار راحت تر کرده اند ولی باید این نکته را در نظر بگیرید که با هر برشی که بر روی تخته می دهید ، خراش های کوچکی در روی آن ایجاد شده که می تواند بسیاری از مواد را در خودش جای دهند که اگر شسته نشوند می توانند همین خراش های کوچک و باقی ماندن مواد در آن ها سبب بیماری گردد.

پس بعد از تمام شدن برش ها، صفحه کار را کاملا با آب گرم و مایع به خوبی بشویید و اگر جنس تخته برش شما از چوب است می توانید با چاقو روی آن را خیلی خیلی کم برش دهید که لایه بسیار بسیار نازکی از آن همراه ته مانده های مواد غذایی از بین برود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.