مزایا و معایب آشپزخانه های بسته و باز!

خیلی از افراد آشپزخانه های اُپن را ترجیح می دهند در حالیکه عده ی دیگر آشپزخانه های بسته را می پسندند. هر کدام از این انتخاب ها خوبی ها و بدی های خود را دارد که با اندکی...

2 2,506

 مزایا و معایب آشپزخانه های بسته و باز

خیلی از افراد آشپزخانه های اُپن را ترجیح می دهند در حالیکه عده ی دیگر آشپزخانه های بسته را می پسندند. هر کدام از این انتخاب ها خوبی ها و بدی های خود را دارد که با اندکی تحقیق و جستجو می توانید به آَسانی دریابید که کدام نوع از آشپزخانه را می خواهید.هیچ طراحی بدی وجود ندارد تنها باید طراحی که مناسب آشپزخانه شما است را انتخاب کنید.

آشپزخانه های باز

روز به روز تعداد بیشتری طراح و سازنده آشپزخانه های باز را داخل نقشه ی آپارتمان ها و ساختمان ها می گنجانند. از آنجاییکه آشپزخانه های باز از بقیه بخش های خانه جدا هستند و محلی مناسب برای پذیرایی از مهمان ها می باشند، بسیار کاربردی اند.جایی از فضای نشیمن را اشغال نمی کنند و از طرفی خانواده را دور هم جمع می کنند.

جنبه های مثبت

فضای سرگرم کننده و کاربردی را برای شما فراهم می کند که در حین آشپزی می توانید در گفتگوها شرکت کنید و از با هم بودن لذت ببرید. مکان خوبی است تا مرکز فعالیت های خانوادگی باشد. مادر خانواده می تواند مراقب غذا باشد و در عین حال به بچه ها هم توجه کند.

حتی می توان در حین انجام کارهای منزل به بچه ها نیز در انجام تکالیف کمک کرد.آشپزخانه های باز شلوغی کل خانه را هم کنترل می کند. مخصوصا وقتی که تعداد زیادی مهمان دارید آشپزخانه های باز به فضای خانه اضافه می کنند. حس آرامش به فضا می دهد.

و از سویی دیوار کمتری داشتن و اتصال آشپزخانه به سایر بخش های خانه، باعث می شود فضای روشن تری داشته باشید

معایب

 • درست است که آشپزخانه های باز یک انتخاب خوب هستند اما در هر خانه ای قرار نمی گیرد. بعضی از صاحبان خانه به دنبال آرامش و امنیت در خانه هستند که البته خیلی کم در آشپزخانه های باز پیدا می شود. البته باید در نظر گرفت وقتی که دیوار کمتری داشته باشید جای کمتری هم برای ذخیره و نگهداری وسایل دارید.
 • اگر فکر می کنید که فضای کافی برای نگداری وسایل ندارید، آشپزخانه های باز تنها این کمبود فضا را بیشتر و بیشتر می کنند.
 • آشپزخانه ها هزینه بر هستند و اغلب بازسازی آنها دشوار است. بدانید که ریختن این دیوار ها نیاز به تغییر لوله کشی و کف زمین دارد.
 • اگر آشپزخانه باز می خواهید باید بدانید که بوی غذا در سراسر خانه پخش می شود و به کل فضای خانه وصل است. علاوه بر همه ی بو و دودی که از آشپزخانه وارد اتاق نشیمن می شود.

آشپزخانه های بسته

روش سنتی این است که آشپزخانه محلی تنها برای آشپزها و سرآشپزها باشد. اینطور به نظر می رسد که برای قرن ها این تنهایی و جدا بودن از سایر فضاها باعث شده که آنها در آرامش مشغول کار باشند و روی کار خود تمرکز کنند و از آن لذت ببرند.این نوع آشپزخانه ها باعث می شود که آشپزها بر روی کار خود تمرکز کنند و حواس آنها پرت نشود که البته ممکن است خوب یا بد باشد. پس لازم است که اندکی از مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

مزایا

بیشترین دلایل برای این انتخاب به شرح زیر است:

 • به سادگی می توانید کثیفی و بی نظمی را از بقیه پنهان کنید.
 • تعداد زیاد کابینت ها در این نوع آشپزخانه ها مزیت دیگر است که البته برای نصب میزکار نیز بهترین نوع آشپزخانه است.
 • احتمال اینکه کسی در کار آشپزی شما دخالت کند بسیار کمتر است.
 • بوی غذا و یا شلوغی آشپزخانه در فضای خانه پخش نمی شود.
 • هنگام دورهمی و مهمانی، رسمی تر است.

معایب

در عین حال که امنیت را به شما می دهد اما گاهی تنها بودن در آشپزخانه لذت آشپزی را از شما می گیرد. این نوع آشپزخانه ها اجازه نمی دهند که آشپزخانه با بقیه فضاها ترکیب شود.تحت این شرایط  نمی توان به بقیه فضاها وصل بود و یا ارتباط برقرار کرد. اگر چه سر و صدا و شلوغی راحت تر پنهان می شود و بویی غذا در خانه نمی پیچد اما همین عوامل می توانند در آشپزخانه ی بسته شدیدتر به نظر برسند و باعث شوند محیط آَشپزخانه دلپذیر نباشد.

انتخاب درست

در طراحی مدرن، اغلب افراد آشپزخانه باز را ترجیح می دهند اما این به این معنا نیست که تنها انتخاب درست است. کسی که قرار است از آشپزخانه استفاده کند فردی است که تصمیم می گیرد آشپزخانه با توجه به خواسته و ترجیحات او به چه شکل باید باشد.در نظر داشته باشید که آشپزخانه های بسته نیز می توانند مانند آشپزخانه های باز زیبا باشند و هزاران ویژگی و تنظیمات دلخواه می توان به آن افزود.

اگر نمی دانید کدام یک برای شما مناسب است بهتر است با یک فرد حرفه ای و یا طراح با تجربه مشورت کنید. بهترین کار این است که لیستی از مزایا و معایب  و نیاز ها و خواسته های خود تهیه کنید و استایل آشپزخانه را براساس آن برگزینید.در نظر بگیرید که چقدر همراهی دیگران و یا حریم خصوصی برای شما مهم است. آیا یک آشپزخانه کوچک بسته را می پسندید و یا یک فضای باز و بزرگ.

ترکیب هر دو

اگر هر دو طراحی را دوست دارید روش هایی است که می توانید با ترکیب مناسب این دو روش بهترین طراحی را داشته باشید.ترکیب معایب و مزایای هر دو طراحی بهترین را به شما می دهد.

به جای ریختن کامل دیوارها، می توانید از اضافه کردن پنجره و یا ریختن نصف دیوار استفاده کنید. به این صورت شما می توانید فضای نگهداری وسایل خود را نیز داشته باشید.

وقتی به فکر طراحی هستید، علایق خود را در نظر بگیرید. با اضافه کردن ترجیحات خود به فضا، سبک خاص و شخصی به آشپزخانه خود بدهید. طراحی خود را با سایر خانه ها مقایسه نکنید. طراحی داخلی هر خانه خاص و منحصر به همان خانه است.

2 نظرات
 1. سلیمان مومنی می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید.ممنون از مطالب خوبتون.
  باید بگم یکی از نکاتی که باید در طراحی اشپزخانه بهش توجه کرد فرهنگ و اداب و رسوم هست…متاسفانه اجرای سبک های معماری غربی در ایران روشی است بس اشتباه و همچنین نادیده گرفتن فرهنگ و خوی مردمی هست…در کشور ما محرمیت حرف اول رو همیشه میزنه و این نکته خیلی با اشپز خانه های اپن نمی تونه سازگار باشه…متاسفانه ریشه یابی و حل این مسئله اصلا مد نظر کارفرمایان و سازندگان ساختمان نیست قبل از هر چیز توجه به فرهنگ و روحیات مردم یک منطقه در طراحی اولیت اول رو خواهد داشت باید تاسف خورد که معماری این کشور رو به نابودی رفته و اکثر محیط های معماری فقط دست خوش طراح های کپی شده از معماری غربی و درامد انبوه سازان شده

  1. سمیرا می گوید

   واقعااآآا نکته قابل توجه و درستیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.