چند ترفند طراحی برای بزرگنمایی در آشپزخانه های کوچک!

فضای بصری و فیزیکی خود را با این نکات  در تغییراسیون، گسترش دهید. طراحی یک آشپزخانه ی کوچک ممکن است مانند یک چالش باشد، اما فرصتی است تا برخی از ترفندهای هوشمندانه برای...

0 207

چند ترفند طراحی برای بزرگنمایی در آشپزخانه های کوچک!

فضای بصری و فیزیکی خود را با این نکات  در تغییراسیون، گسترش دهید. طراحی یک آشپزخانه ی کوچک ممکن است مانند یک چالش باشد، اما فرصتی است تا برخی از ترفندهای هوشمندانه برای افزایش عملکرد و بزرگنمایی فضا کشف شود. در اینجا برخی از راه های مورد علاقه ی خود را برای این کار تشریح کرده ایم.

 • استفاده از هر دو طرف جزیره

جزیره یک فضای عالی برای استفاده در ذخیره سازی می باشد، اما گاهی اوقات فقط بعضی از اقلام می توانند در پشت این فضا قرار گیرند. می توانید از این فضا برای کابینت هایی که از دو طرف باز می شوند استفاده کنید. بنابراین هر طرف می تواند لوازم را با دسترسی راحت تری نگه دارند و از پوشیده شدن اقلام جلوگیری می شود.برای مطالعه بیشتر در خصوص جزیره می توانید به مطلب  مدل جزیره آشپزخانه ام را نمی توانم انتخاب کنم!!! رجوع کنید

 • یک جزیره ی باز طراحی کنید

به جای یک جزیره ی معمولی کابینت دار، سعی کنید از یک جزیره ی طبقه ای باز  استفاده کنید. این جزیره ها باعث می شوند آشپزخانه ها بازتر بنظر برسند و در عین حال ذخیره سازی را از هر طرف امکانپذیر می کنند.

اگر جزیره ی شما متحرک است، به شما این امکان را می دهد که آن را به عقب یا جلو ببرید و یا به راحتی به قسمت دیگری از خانه ببرید تا به عنوان بوفه و یا بار از آن استفاده کنید.

 • با تاریکی و روشنی بازی کنید.

شما ممکن است فکر کنید استفاده از یک رنگ تیره در یک آشپزخانه ی کوچک ممکن نیست، اما تضاد بین تاریکی و روشنی در فضا باعث می شود تا آشپزخانه ی شما بزرگتر به نظر برسد. با استفاده از کمی رنگ خاکستری بر روی دیواری سیاه رنگ که در پشت کابینت هایی سفید قرار دارد، مانند این مثال باعث می شود که دیوار پشتی  از دید بصری دور شده و در واقع دورتر بنظر برسد.

 • عمق اپن یا جزیره را بالا در نظر بگیرید.

به جای استفاده از کابینت هایی با ارتفاع 80 سانتی متر، کابینت هایی با ارتفاع بالاتر مانند این عکس در نظر بگیرید. این باعث می شود تا کابینت های بالایی شما کامل و مرتب به نظر برسد و کمی فضای ذخیره برای لوازم بزرگ و یا لوازمی که کمتر استفاده می شود، به وجود آید، مانند ظروف های بزرگ و یا کالاهای فصلی.

 • قفسه های باز در بالا

آیا ظاهر این قفسه های باز را در بالا دوست دارید؟ چنین قفسه هایی را مابین کابینت های خود در نظر بگیرید، این کار به شما امکان دسترسی آسان به فضای ذخیره ای که کل دیوار را اشغال نکرده است، می دهد.برای اطلاعات بیشتر در خصوص قفسه های باز مطلب  کابینت های باز آیا قابل دسترس تر هستند؟  را مطالعه کنید

 • قفسه های باز شناور

یک جایگزین خوب برای قفسه های باز مرسوم در بالای کابینت ها، استفاده از قفسه های باز شناور در بالای جزیره خواهد بود. این به شما یک کانون بصری می دهد تا اقلامی را که برای مهمانان مورد استفاده است را به راحتی و بدون ایجاد اغتشاش بصری در دسترس داشته باشید.

با تمام این ها شما می توانید احساس کنید که می توانید به داخل و خارج از فضای آشپزخانه نگاهی فراتر از یک اتاق داشته باشید.

 • یک جزیره یا شبه جزیره ای شناور

بسته به طرح آشپزخانه ی شما، گاهی اوقات نقطه ی ایده آل برای گاز و یا کشوها، ممکن است بسیار نزدیک به جزیره و یا شبه جزیره باشد. این آشپزخانه با استفاده از پیشخوان شناور این مسأله را حل کرده است، بنابراین هیچ مانعی برای ورود به اشپزخانه و یا پاهای شما وجود ندارد.

 • به کابینت های بالایی سلام کنید

کابینت های بالایی معمولا حدود 60 سانتی متر بالاتر از کابینت های پایینی قرار می گیرند، اما با کمی بلند تر کردن کابینت های بالایی می توان دید بصری بهتری به آشپزخانه شما بدهد

اگر قد بلند هستید و یا دوست ندارید از چهارپایه استفاده کنید، این ایده برای شما مناسب می باشد.

اگر کابینت های بالا را هم ارتفاع با هود خود قرار دهید، یک خط صاف و تمیز ایجاد می شود، که در مقایسه با داشتن کابینت ها در یک خط و هود در ارتفاع دیگر، آن ها نیز نگاه بصری صاف و تمیزی خواهند داشت.

 • دیوار پشتِ آینه ای

شما می توانید با استفاده از دیوار آینه ای در فضا ظاهری جدید را ایجاد کنید. بازتاب این سطح به شما احساس یک فضای عمق دار را در پشت کابینت تان می دهد.  اگر علاقمند به چگونگی استفاده آینه در آشپزخانه هستید به مطلب بالای سینک شما پنجره ای وجود ندارد؟ رجوع کنید

 • کابینت هایتان را سازماندهی کنید

در حالیکه که سازندگان کابینت ها و کشوها در ساخت بسیار ماهر هستند، در آشپزخانه ای کوچک این کار بسیار مهم تر است. فشرده قرار دادن اقلام برای ذخیره سازی، اگر جنبه ی کارکردی نداشته باشد، فایده ای ندارد. تفکیک کردن کشوها به قسمت های مختلف به شما این امکان را می دهد که بیشتر و موثرتر ذخیره سازی کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب  چطور فضای بیشتری در آشپزخانه داشته باشیم؟ را مطالعه کنید

 • ذخیره سازی به صورت معلق

وقتی صحبت از فشرده سازی در ذخیره کردن می شود، ایجاد یک نوار آویز بر روی دیوار مابین کابینت و یا دیوار پست سینک، به شما این امکان را می دهد تا برخی از لوازم خود مانند قاشق، لیوان ها و یا فنجان ها، شیشه ی ادویه و یا حوله و .. را آویزان کنید.

 • قفسه های زیر کابینت

این آشپزخانه با ایجاد یک فرورفتگی در زیر کابینت، ناحیه ی کوچکی در عمق ایجاد کرده است و یک منطقه ی ذخیره سازی برای ادویه جات ایجاد کرده است. یک قفسه ی کم عمق در زیر کابینت های فوقانی می تواند یک محل برای  اقلام کوچک مانند شیشه های ادویه و یا جعبه های چای باشد. اگر شما یک فضای کوچک را برای ذخیره اقلام دیگر به جای فضایی برای آماده سازی غذا استفاده کنید، به خوبی جواب می دهد. برای مطالعه بیشتر حتما مطلب جای ادویه ها در آشپزخانه کجاست؟ را بخوانید

 • از یک سینی استفاده کنید

گاهی اوقات برای اینکه آشپزخانه تان حسی مرتب و مطبوع داشته باشد، کافی است از یک سینی استفاده کنید. جمع آوری و قرار دادن اقلامی مانند؛ چاقو، قاشق چایخوری، هاون، خرد کن و زمان سنج در آشپزخانه، در یک سینی طوری به چشم ما می آید که انگار همه ی آن ها سازماندهی شده اند، این یک ترفند سریع است که می تواند تفاوت زیادی در دید بصری در تشکیلات آشپزخانه به وجود آورد.

 • جاسازی یک صفحه برای خرد کردن سبزی

بعضی وقت ها شما نیاز به فضای بیشتری نسبت به فضای پیشخوان خود دارید و هنگامی که نیاز به خرد کردن سبزی هایتان دارید، یک صفحه ی کوچک مخصوص خرد کردن سبزی می تواند عالی باشد. یک صفحه ی خرد کن هوشمندانه، می تواند به مجموعه ی کشوهایتان اضافه شود که در صورت نیاز به راحتی مورد استفاده قرار گیرد و در صورت عدم استفاده، می توانید آن را به داخل ببرید.

 • در نظر گرفتن محدوده ی مرکزی و محدوده ی هــود

محدوده ی خود را به جای کنار دیوار، در یک جزیره یا شبه جزیره انتخاب کنید تا فضا ازاد  کابینت ها آزاد باشد. چطور؟ بدین صورت که شما می توانید از یک هود مرکزی استفاده کنید که دیگر با یک مانع بزرگ دیوار آشپزخانه ی شما را اشغال نمی کند. بنابراین مرکز فضای شما نسبتاً باز خواهد بود و مانع از خط دید شما نمی شود و باعث می شود تا کابینت های بالایی شما فضای ذخیره ی زیادی را داشته باشد.

 • تعبیه محل ذخیره سازی مخفی در کف

خب، این ایده ی آخر ممکن است برای اکثر خانه ها عملی نباشد. در این آشپزخانه ی ویلایی، یک فضای ذخیره سازی در کف برای نگهداری برخی از اقلام، تعبیه شده است. گاهی اوقات که می خواهید کمی فضای اضافه برای آشپزخانه ی خود به وجود بیاورید مجبور هستید تا به این راه حل ها نیز فکر کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.